Przy odpowiednio zaprojektowanej instalacji cieplnej i wentylacyjnej budynek nie powinien mieć żadnych problemów z pleśnią czy wilgocią. Dlatego jest kluczową kwestią i nie można jej powierzyć byle komu.
Syndrom chorego budynku- Wikipedia
Syndrom chorych budynków (SBS, z ang. sick building syndrome) ? kombinacja dolegliwości występujących w określonym miejscu (np. w budynku, w którym się pracuje).
Wystąpienie przykrych dolegliwości związane jest głównie z zbyt małą ilością świeżego powietrza w pomieszczeniu oraz z jego złą jakością. Źródłami zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu mogą być organizmy żywe (np. produkty uboczne oddychania, pocenia się, grzyby), materiały budowlane i elementy wyposażenia wnętrz (np. rozpuszczalniki, impregnaty drewna, związki emitowane przez farby malarskie, azbest), systemy wentylacji i klimatyzacji (np. mikroorganizmy żyjące w nieczyszczonych przewodach wentylacyjnych), powietrze zewnętrzne (np. zanieczyszczenia chemiczne powietrza w dużych aglomeracjach miejskich) albo samo użytkowanie pomieszczeń (np. palenie tytoniu).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Syndrom_chorego_budynku
Wentylacja w domach jednorodzinnych
Wentylacja jest jedną z instalacji montowanych w domach i blokach mieszkalnych. Najprostszy system wentylacyjny montowany jest w domach jednorodzinnych w czasie ich budowy i urządzania wnętrz. Dzięki domowej wentylacji z pomieszczeń odprowadzane są wszystkie nieprzyjemne zapachy i niebezpieczne dla zdrowia człowieka związki, jakie mogą pochodzić z ogrzewania węglowego lub gazowego. Wentylacje kuchenne działają w ten sposób, że wyciągają z pomieszczenia dym powstający w czasie gotowania oraz różne zapachy związane z gotowaniem potraw i pieczeniem ciast. Dużo bardziej uważnie trzeba montować wentylację w domach ogrzewanych węglem, ponieważ trzeba pamiętać, że dłuższe przebywanie w zadymionych pomieszczeniach może być niebezpieczne dla zdrowia.
Zasady korzystania z wentylacji w blokach
Domowe instalacje wentylacyjne są prostymi systemami, montowanymi we wszystkich prywatnych lokalach mieszkalnych. Bardziej skomplikowane są systemy wentylacyjne montowane w blokach. Ich monterzy muszą przecież mieć na uwadze fakt, że poszczególne mieszkania położone są na innych piętrach, ale wszystkie one muszą być w jednakowym stopniu wentylowane, a jednocześnie trzeba zapobiegać rozprzestrzenianiu się zapachów wydobywających się z jednego mieszkania po całym bloku. Wszyscy mieszkańcy bloku muszą także postępować zgodnie z zasadami korzystania z wentylacji opracowanymi przez władze administracyjne. Mogą natomiast stosować takie metody wentylacji, które są dozwolone przez pracowników serwisu wentylacyjnego.