Kwestia energii z ogniw słonecznych

zyszłość. Zasoby węgla i innych materiałów używanych do wytwarzania energii elektrycznej w końcu się przecież zakończą. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wobec tego korzystanie z odnawialnych źródeł energii takich, jak ener

Kwestia energii z ogniw słonecznych

Kończące się źródła energii

Energia odnawialna zaczyna odgrywać coraz istotniejszą rolę we współczesnej energetyce. Nie da się ukryć, że to właśnie energia odnawialna stanowi przyszłość. Zasoby węgla i innych materiałów używanych do wytwarzania energii elektrycznej w końcu się przecież zakończą. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wobec tego korzystanie z odnawialnych źródeł energii takich, jak energia wiatrowa czy słoneczna. Instalacje solarne i fotowoltaiczne bardzo często są wykorzystywane nie tylko jako sposób zasilania określonego domu w prąd, ale także jako pomysł na zasilanie nawet całych miast. Dzięki zwiększaniu ilości takich instalacji możemy spać spokojnie, gdyż odnawialne źródła energii nigdy się nie skończą.


Biodegradacja - warto wiedzieć

Biodegradacja (gr. bios = życie, łac. degradatio = obniżenie)1 ? biochemiczny rozkład związków organicznych przez saprobionty (głównie bakterie1234 i grzyby124, ale także pierwotniaki, promieniowce, glony i robaki)1 na proste związki nieorganiczne1234. Poza organizmami żywymi, do biodegradacji przyczyniają się także czynniki naturalne, takie jak: światło słoneczne, tlen z powietrza i woda3. Dzięki niej rozkładowi może ulegać nawet 95% substancji organicznej1.

Biodegradacja jest procesem bardzo powszechnym. Przebiega we wszystkich biocenozach. Zamyka ona cykle biogeochemiczne większości pierwiastków chemicznych, poprzez doprowadzenie związków do form przyswajalnych przez rośliny. O ile biodegradacja związków występujących naturalnie przebiega bardzo szybko (przykładem są lasy równikowe), o tyle rozkład substancji sztucznych, wytworzonych przez człowieka, może trwać nawet do kilku tysięcy lat (np. pochodne ropy naftowej, pestycydy, materiały wybuchowe)2. Mimo tego, proces ten ma duże znaczenie w zachowaniu środowiska naturalnego, ponieważ zmniejsza stopień jego zanieczyszczenia3.

Dużą zdolność do biodegradacji wykazują zasobne w próchnicę, biologicznie aktywne gleby1.

Rozkład szczątków organicznych przebiega zarówno w obecności tlenu, jak i przy jego braku. Aeroby degradują je, wykorzystując tlen jako utleniacz. Anaeroby zastępują tlen azotanami, siarczanami, jonami metali lub dwutlenkiem węgla. W ten sposób metanotrofy potrafią rozkładać węglowodory alifatyczne, a nawet ich halogenki2.

Obecnie zastępuje się trwałe tworzywa sztuczne i detergenty odpowiednikami, które ulegają biodegradacji3.

W przeciwieństwie do mineralizacji, terminu biodegradacja używa się raczej w odniesieniu do substancji szkodliwych (np. pestycydów).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Biodegradacja


Układy instalacji solarnych

Układy instalacji solarnych
Bezpośrednie
Układ do podgrzewania wody bez zasobnika
Układ do podgrzewania wody z zasobnikiem
Pośrednie
Układ grawitacyjny
Układ pompowy

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Instalacja_solarna



© 2019 http://nasza-klasa.edu.pl/