
Wikipedia i opis tkaniny coolmax
Coolmax ? opracowane przez koncern DuPont nowoczesne włókno poliestrowe przeznaczone do produkcji bielizny termoaktywnej. Jest to również zarejestrowany znak towarowy tego koncernu. Jego głównym zadaniem jest zapewnianie dobrej wentylacji ciała i utrzymywanie suchej powierzchni skóry. Włókno Coolmax posiada przekrój złożony z czterech lub sześciu okręgów, pomiędzy którymi znajdują się przewężenia. Taka budowa włókna zapewnia znacznie lepszą, w porównaniu do włókien naturalnych (np. bawełny), oddychalność oraz odprowadzanie wilgoci z powierzchni ciała.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Coolmax
T-shirt bawełniany czy termoaktywny
Markowa odzież może wydawać się przereklamowana i przedawkowana marketingiem, jednak warto samemu sprawdzić sobie czy markowa termoaktywna koszulka różni się czymś od bawełnianego t-shirtu. Po przeprowadzonym porównaniu przekonasz się, czy faktycznie potrzebujesz droższej odzieży, czy wystarczy Ci ta zwykła bez właściwości termoaktywnych. Na pewno jeżeli dużo ćwiczysz i do tego intensywnie się pocisz, taka koszulka może być bardzo dobrym wyborem.
Odzież termoaktywna zmniejsza odczucie dyskomfortu, a bielizna pomoże zachować większą higienę podczas długiego wysiłku fizycznego.
Encyklopedia, hasło: bielizna termoaktywna
Bieliznę termoaktywną dzieli się zwykle pod kątem tego jaki zapewnia ona komfort cieplny, gdyby zastosować ją bez pozostałych warstw ubraniowych. Zwykle czym większy komfort, tym jest ona grubsza i jednocześnie tym gorzej odprowadza wilgoć:
bielizna cienka - nie zapewnia sama prawie żadnego komfortu cieplnego, za to najlepiej odprowadza wilgoć - zalecana jest do intensywnego wysiłku fizycznego
bielizna średnia - zapewnia umiarkowany komfort i jednocześnie umiarkowanie dobrze odprowadza wilgoć
bielizna gruba - zapewnia dość duży komfort cieplny, ale słabo odprowadza wilgoć, dlatego stosuje się ją w sytuacjach wymagających pozostawania długo w nieruchomej pozycji - szyje się z niej np. specjalistyczne, wysokogórskie, jednoczęściowe piżamy.
Oprócz tego niektóre rodzaje bielizny termoaktywnej zapewniają też, pewną minimalną ochronę od wiatru oraz ochronę antybakteryjną.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bielizna_termoaktywna